Läs nya numret här.
I senaste numret av Lera besöker vi ett ambitiöst avträde – en offentlig toalett i Portugal som fått en fasad utöver det vanliga. Dessutom pratar vi naivitet, optimism och feg arkitektur med Fala Atelier, ett ungt kontor som föddes ut finanskrisen.
Lera 2/2018
Det portugisiska arkitektkontoret Fala Atelier tröstade finanskrisen och öppnade egen 2013. Det visade sig vara en lyckosam satsning. Vi mötte två av dem under ett besök i Stockholm.
Marcels Wanders senaste skapelse – hotellet Mondrain Doha – lämnar ingen oberörd. Läs intervjun med formgivaren som inte vill kallas maximalist trots interiörer som präglas av explosiva materialmöten.
Dessutom – få en inblick i Porslinsfabriken i Lidköping. Här skapar ett antal eldsjälar små serier kakel och klinker för konstnärliga utsmyckningar.
Fler nummer av Lera hittar du här.